کنترل خنده

خنده ناخواسته

خنده ام می گیرد!

تا الان به کنترل خنده ناخواسته فکر کرده اید؟

شاید شما هم از آن دسته آدم‌ها باشید که وقتی برای اولین بار دریک جمع صحبت می‌کنید خنده‌تان می گیرد!

البته تعداد این افراد زیاد نیست چون اغلب وقتی ما در جمع جدیدی قرار می‌گیریم و می‌خواهیم صحبت کنیم بیشتر دچار استرس و ترس می‌شویم.

اما احتمالا همه ما تجربه کرده ایم که وقتی داریم صحبت می کنیم یک باره خنده مان می گیرد.

حالا سوالی که مطرح می شود این است:

چطور خنده خود کنترل کنیم؟

آیا خندیدن یک مشکل است؟

خنده، شوخی و شوخ طبعی اگر در جای خود باشد نه تنها یک مشکل نیست بلکه یک فرصت بسیار عالی است تا مخاطبان را همراه ما و بانشاط نگه دارد.

پس قطعا منظورمان از خنده! همان خنده‌ی ناخواسته است که بدون خواست ما اتفاق می افتد و جزئی از برنامه ما برای مخاطب‌مان حساب نمی شود.

البته خیلی نگران نباشید! چون این یک مشکل بزرگ نیست و با کمی تمرین حل می شود.

درواقع خنده یک مکانیسم دفاعی مغز در موقعیت ناشناخته است! مغز ما در شرایط ناشناخته که تجربه ای ندارد معمولا رفتاری غیرعادی اما موثر را در پیش می گیرد! روش معمول این است که استرس را تجربه کنید و شما به شدت تلاش می کنید خودتان را آرام کنید. این یعنی سرکوب کردن استرس به جای مدیریت آن. در این مواقع که به شدت یک چیز را سرکوب می کنیم مغز برای اینکه بازهم در شرایط نامطلوب سرکوب قرار نگیرد راه هایی را امتحان می کند که نتوانید آن‌را سرکوب کنید. البته همیشه هم اینطور نیست.

اما به هرصورت که باشد معمولا با تمرین و تجربه بیشتر حل می شود. در ادامه این مقاله می خواهم چند راهکار ساده را با شما در میان بگذارم:

راهکارهایی برای کنترل خنده ناخواسته

 

جَو را بسنجید

شاید برای اولین قدم بهتر باشد به این فکر کنیم که الان در چه موقعیتی هستیم و این خنده ناخواسته باعث می شود چه دیدی نسبت به ما داشته باشند. مثلاً فردی که در یک مراسم عزا ناخواسته خنده اش می گیرد وقتی موقعیت خود را می سنجد پس از لحظه‌ای همین موضوع باعث می‌شود که بتواند خود را کنترل کند.

پس به عنوان اولین گام موقعیت خود را بسنجید و آن‌را به یاد بیاورید.

 

حواس‌تان را پرت کنید

بر روی هرچیزی تمرکز کنید اتفاق می افتد! اگر شما بیش از اندازه به این موضوع فکر کنید که نخندید حتما خنده‌تان خواهد گرفت! پس شاید برای شروع خوب باشد که کمی حواس خودتان را پرت کنید! می‌توانید به موضوع دیگری فکر کنید مثلا ازخودتان یک سوال بپرسیدیا می‌توانید از ۲۰ دوتا دوتا کم کنید! یا هر سوال سواده ای که در چندثانیه به جواب برسد.(البته در ذهن خودتان جواب دهید)

 

استفاده کش پول!

چطوری با کش پول می شود خنده را کنترل کرد؟ وقتی تنها هستید روبری آینه بروید و در مورد یک موضوع صحبت کنید، یک کش پول هم دستتان کنید طوری که روی مچتان قرار گیرد! حالا هر موقع ناخواسته خنده تان گرفت کش را با دست دیگر بکشید و آن را رها کنید. این درد کوچک کمک می کند ذهن شما نسبت به خنده ناخواسته و درد شرطی شود. ما می خواهیم ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم تا وقتی درک کند اگر در مواقع ناخواسته بخندد، جریمه می‌شود و برای همین می‌توانید از روش های دیگر مثل نیشگون گرفتن یک دست خود و یا یک ضربه کوچک روی دست خود نیز استفاده کنید. (هدف ما صرفا این است که مغز بفهمد که اگر ناخواسته و در موقعیت نادرست بخندد تنبیه می‌شود!)

 

گازگرفتن لپ

روش دیگر هم این است که ما داخل لپمان را یک گاز کوچولو (بدون این که آسیبی ببینیم) بگیریم! این کار هم به بهم ریختن حالت صورت کمک می‌کند و کسی احتمالا متوجه خنده ناخواسته مان نمی‌شود، هم برای شرطی سازی ذهن کاربرد دارد…

حین صحبت سرفه کردن غیرطبیعی است؟

یکی از روش‌های دیگری که زیاد توصیه می‌شود تبدیل کردن خنده به سرفه است! اگر شما خنده‌ای کنترل نشده داشتید و نتوانستید خنده خود را کنترل کنید،‌ می‌توانید خنده خود را به سرفه تبدیل کنید. این موضوع باعث می‌شود که خنده شما خیلی به چشم نیاید ولی یادتان باشید که عذرخواهی کنید و نگذارید این سرفه ریتم کلام‌تان را کاملا بهم بریزد.

 هوای درون ریه‌تان را بیرون بدهید!

اگر تا حد ممکن هوای داخل ریه‌تان را خارج کنید دیگر و اجازه ندهید که هوایی برای خندیدن باشد! خود به خود خنده تان متوقف می شود. البته مواظب باشید زیاده روی نکنید چون به شدت سرفه تان خواهد گرفت.

گاز گرفتن لب پایینی!

یک گام دیگر می تواند این باشد که لب پایینی خود را کمی گاز بگیرید.

جمع را برای چند دقیقه ترک کنید

از جمع عذرخواهی کنید و چند دقیقه بیرون بروید تا خنده تان بند بیایید و حال و هوایتان عوض شود. سپس بازگردید و ادامه دهید.

 

امیدوارم این نوشته کوتاه برای‌تان مفید باشد

شما می توانید این مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید تا در صورت نیاز بعدا نیز آن را مرور کنید.

 

 

 

 

 😊  شاد باشید  😉

دیدگاهتان را بنویسید